Moderator Sesji: Choroby bydła
Po studiach rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Rozrodu Zwierząt, gdzie przeszedł kolejne szczeble kariery naukowej do tytułu profesora włącznie. W kwietniu 2000 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Rozrodu Zwierząt i Klinice Położniczej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 18 listopada 2002 roku nadany mu został tytuł naukowy profesora nauk weterynaryjnych a w roku 2008 mianowany został na stanowisko profesora zwyczajnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problemów fizjologii i patologii rozrodu oraz gruczołu mlekowego zwierząt gospodarskich. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, Francji, Szwajcarii. Całokształt jego dorobku naukowego obejmuje ok. 220 prac naukowych. Wypromował 10 doktorów nauk weterynaryjnych a jedna jest w fazie realizacji. Jest współautorem trzech podręczników akademickich. Od wielu lat zajmuje się zaburzeniami płodności krów z wysoką wydajnością mleczną. W 2003 roku otrzymał tytuł specjalisty z zakresu „Rozrodu Zwierząt” a w roku 2014 tytuł specjalisty z zakresu „ Choroby przeżuwaczy „ Jest praktykującym lekarzem weterynarii, sprawuje nadzór nad rozrodem w wielu fermach bydła mlecznego. Od początku pracy zawodowej wykazuje dużą aktywność w szkoleniu podyplomowym lekarzy weterynarii, zootechników, hodowców i osób związanych z hodowlą zwierząt. W Dolnośląskiej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej w latach 2000 – 2008 oraz ponownie od roku 2013 do 2017 był przewodniczącym komisji ds szkoleń oraz nauki zawodu. W ramach tej komisji zorganizował wiele konferencji, wykładów, cyklicznych co miesięcznych szkoleń.
Od 28 lat ( pierwsza w roku 1988 ) organizuje cykliczne międzynarodowe konferencje popularno-naukowe w Polanicy Zdroju w których uczestniczy każdorazowo około 350 – 400 osób z kraju i zagranicy. Wykłady prowadzą znani, światowi specjaliści z dziedziny zdrowia zwierząt oraz jakości produktów spożywczych. Zorganizował XIV Kongres PTNW we Wrocławiu w którym uczestniczyło ponad 1000 lekarzy weterynarii. Prowadzi wykłady na wielu konferencjach krajowych dla lekarzy weterynarii np. „ Forum bydła” „Vet Forum”. Jest kierownikiem studiów specjalizacyjnych z zakresu rozrodu zwierząt prowadzonych we Wrocławiu od początków istnienia tej specjalizacji ( obecnie odbywa się VIII kurs) oraz od czterech lat kierownikiem krajowym specjalizacji „Choroby przeżuwaczy” ( obecnie odbywa się III kurs ). Prowadzi przedmiot „ Rozród zwierząt gospodarskich” dla studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Pełnił i pełni szereg odpowiedzialnych funkcji na Uczelni jak też w kraju. Pełnił funkcję kierownika Katedry i Kliniki Rozrodu Zwierząt, w latach 2002-2008 pełnił funkcje prodziekana a w latach 2008 -2012 dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz przewodniczącego kolegium dziekanów Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej w Polsce. Był zastępcą przewodniczącego Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN, w poprzedniej kadencji był również członkiem Komitetu Biologii Rozrodu PAN, sekretarz a obecnie v-ce przewodniczący Zarządu Głównego PTNW oraz przewodniczący Sekcji Fizjologii i Patologii Przeżuwaczy PTNW, był członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Bujatrycznego. Jest członkiem Rady Programowej oraz pełnomocnikiem Rektora w projekcie Dolny Śląsk Zielona Dolina Żywności i Zdrowia. Profesor Jan Twardoń został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Rolnictwa, odznaką Meritus oraz wielokrotnie nagrodami Rektora. Otrzymał dyplom oraz „Centaura” – statuetkę: nauka – praktyce imienia profesora Tadeusza Konopińskiego, w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia teoretyczne i praktyczne w hodowli i produkcji bydła, świń i drobiu oraz za dotychczasowy dorobek naukowy, dydaktyczny, popularyzatorski i organizacyjny w tej dziedzinie. W roku 2012 otrzymał : „Dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pracę naukową i dydaktyczną oraz na rzecz rozwoju gospodarki rolnej „ ,
Odznaczenie „ Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych „ oraz „ Złotą Honorową Odznakę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka „. W kwietniu 2014 otrzymał Honorową Nagrodę „ZŁOTY CHIRON” przyznawana najlepszemu propagatorowi osiągnięć medycyny weterynaryjnej.